Chludowo, uroczystości związane z urodzinami i imieninami Romana Dmowskiego (ur. 9.08. 1864 r)

Relacja z Chludowa sierżant Sławomir Wilczyński:



Parafia Chludowo:



Chludowo marsz - Pancerni Poznań:



Obchody rozpoczęły się o godz. 11 Mszą świętą pod przewodnictwem ks. Sylwestra Grabowskiego SVD prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Werbistów w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych przy ul. Kościelnej 5.

Dr Anna Jagodzińska z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, badaczka martyrologii polskiego duchowieństwa, wygłosiła wykład pt. "Roman Dmowski i o. Marian Żelazek SVD. Znaczenie dwóch wybitnych Polaków dla budowania tożsamości Wielkopolski i Chludowa".

Po wykładzie nastąpił przemarsz do Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki, ul. Kościelna 15, odśpiewano hymnu Polski, złożono kwiaty przy popiersiu Romana Dmowskiego, po czym została odsłonięta kopia tablicy, upamiętniającej pobyt o. Mariana Żelazka w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Obecnie strona niemiecka nie pozwala w Muzeum w Dachau przy odsłonięciu tablicy stanąć z narodowymi biało- czerwonymi flagami. Nie pozwala odśpiewać polskiego hymnu.

Już od 1995 r. Ewa Kuleczka-Drzewiecka, mieszkanka Chludowa i prezes Stowarzyszenia im. Wojciecha Bogusławskiego i Romana Dmowskiego, organizuje w tej miejscowości spotkania, poświęcone upamiętnieniu osoby i dorobku Romana Dmowskiego, jednego z ojców niepodległej Polski i polskiej Wielkopolski. Ten mąż stanu był mieszkańcem Chludowa w latach 1922-1934, a potem sprzedał posiadłość misjonarzom werbistom, którzy są współgospodarzami wydarzenia. Jednym z warunków transakcji była niepisana umowa, na podstawie której co roku w okolicach dnia imienin i urodzin Dmowskiego, 9 sierpnia, werbiści mają odprawić Mszę święta w jego intencji.

Minutą ciszy uświęcono pamięć Edwina